Menu Zamknij

CENTRALNY REJESTR FAKTUR RUSZA OD 1 LIPCA 2019 R.

Rząd wprowadza nowe narzędzie służące do kontroli przedsiębiorców i walki z wyłudzeniami oraz nadużyciami podatkowymi – Centralny Rejestr Faktur. Baza ruszy od 1 lipca i będzie zawierała dane zebrane z plików JPK i deklaracji VAT.

Później do rejestru będą dodawane też dane przesyłane w ramach nowej struktury JPK_VDEK. Aparat skarbowy będzie weryfikował te dane.

Centralny Rejestr Faktur niedługo startuje

Centralny Rejestr Faktur zostanie wprowadzony, bo Komisja Europejska wydała w 2010 roku tzw. Zieloną Księgę, która zawierała zalecenia dotyczące prostszego i bardziej wydajnego rozliczania podatku VAT oraz minimalizowania oszustw podatkowych. Komisja wskazywała, że należałoby wprowadzić narzędzie do monitorowania wszystkich faktur w związku z rozliczeniami z tytułu podatku od towarów i usług. CRF ma być właśnie takim narzędziem, które pomoże Fiskusowi wyeliminować tzw. puste faktury dokumentujące fikcyjne transakcje. Dzięki CRF szybsze i sprawniejsze mają być także kontrole podatkowe. W rejestrze gromadzone i przechowywane będą dane z plików JPK, deklaracji VAT, a w późniejszym czasie także z JPK_VDEK, które ma być dopiero wprowadzone. Z powodu wprowadzenia CRF podatnicy nie zostaną obarczeni żadnymi nowymi obowiązkami. Wprowadzenie CRF jest krokiem do startu JPK_VDEK i zlikwidowania całkowicie deklaracji VAT.

Artykuł został opublikowany na łamach portalu www.mala-firma.pl