Menu Zamknij

CZĘSTOCHOWA PRZYJAZNA DLA BIZNESU.

Częstochowa odniosła zwycięstwo w tegorocznej edycji rankingu „10. Najbardziej Innowacyjnych Miast w Polsce”, prestiżowego magazynu „Forbes”. Miasto zostało wyróżnione m. in. za innowacyjny program Teraz Lepsza Praca, uchwałę zwalniającą z podatku od nieruchomości, pracodawców tworzących lepsze miejsca pracy (czyli minimum 150% płacy minimalnej i 80% załogi na umowach o pracę); realizowany projekt Aktywni Rodzice – Szczęśliwe Dzieci, którego celem jest zwiększenie szans rodziców na powrót do pracy po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka, a rodziców bez pracy na podjęcie pracy lub jej aktywne poszukiwanie (Miasto refunduje rodzicom wracającym do pracy koszt zatrudnienia niań oraz tworzy dodatkowe miejsca w żłobkach); powołanie Rzeczniczki Praw Pracownika; projekty wspierające czystą energię; system informatyczny ułatwiający mieszkańcom kontakt z Urzędem; darmową aplikację SISMS BLISKO, dzięki której mieszkańcy na bieżąco otrzymują informacje o swoim mieście.

W rankingu pierwsze miejsce zajęła Częstochowa, wyprzedzając takie miasta jak Warszawa oraz Kraków. Na kolejnych pozycjach znalazły się również Toruń, Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Poznań, Białystok i Olsztyn.

Częstochowa zajęła też 7 miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu (za Rzeszowem, Katowicami, Gdynią, Toruniem, Kielcami, Olsztynem ale przed Bielskiem-Białą, Białymstokiem i Sosnowcem) oraz 4 miejsce wśród 10 Najbardziej Ekologicznych Miast w Polsce.

Nagrody w ramach rankingów „Forbesa” Najbardziej Innowacyjne Miasta oraz Atrakcyjne dla Biznesu wręczono podczas gali, 26 czerwca, stanowiącej część IX Kongresu Regionów we Wrocławiu – jednego z najważniejszych w roku spotkań samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. W 24 panelach i warsztatach wzięło udział 1300 osób i 85 panelistów.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk brał udział w panelu Nasze miasto jest wyjątkowe, bo… Inwestycje atrakcyjne dla turystów i mieszkańców.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji rankingu, dostępne są na poniższej stronie.