Menu Zamknij

E-FAKTURA JUŻ OD PAŹDZIERNIKA?

Ministerstwo Finansów ma w planach udostępnienie funkcji e-faktury już od października tego roku, jak poinformował podczas wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski. Od roku 2023 e-faktura ma być obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców.

Jeśli plan się powiedzie, Polska będzie czwartym krajem w Unii Europejskiej z wdrożonym takim rozwiązaniem.

E-faktura dla przedsiębiorców

Na konferencji Sarnowski poinformował, że Resort Finansów przygotował ustawę, która obecnie przechodzi przez konsultacje, wprowadzającą e-fakturę w życie już od października tego roku. Według resortu byłby to duży sukces, zwłaszcza mimo trudnej sytuacji z racji pandemii. „Będzie to oznaczać, że Polska będzie czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wdraża to rozwiązanie. Przegonimy na przykład Francję, która już od roku planuje wdrożyć u siebie e-fakturę, natomiast zaplanowała jej wdrożenie do systemu w perspektywie najbliższych dwóch, trzech lat” – powiedział Sarnowski.

Kluczowy rok 2023

E-faktura może funkcjonować już od października, ale kluczowym rokiem dla tego narzędzia będzie 2023 – wtedy ma stać się ona obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców. Skarbówka od razu będzie wiedziała o fakturach wystawionych w Polsce. Ma to pozwolić na wykrycie karuzel podatkowych o wiele szybciej i w efekcie doprowadzić do uszczelnienia systemu podatkowego oraz ograniczenia nieprawidłowości w rozliczaniu VAT-u.

Źródło: www.mala-firma.pl