Menu Zamknij

NOWA MATRYCA VAT – ZMIANA PRZEPISÓW OD 1 LIPCA – WAŻNE

Od 1 lipca weszła w życie nowa matryca VAT – pierwotnie miała obowiązywać już od 1 kwietnia, ale z racji pandemii koronawirusa termin przesunięto o 3 miesiące. Zmienią się niektóre stawki oraz symbole statystyczne.

Nowa matryca VAT gotowa jest już od 2019 roku, gdy ustalono ją w ramach nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Nowe symbole

Przedsiębiorcy muszą przede wszystkim zaktualizować dane księgowe oraz magazynowe i w ewidencjonowaniu sprzedaży na kasach rejestrujących. Zmieniają się bowiem symbole statystyczne używane dla VAT-u. Przestaną obowiązywać symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. do towarów i usług, zamiast tego należy stosować symbole nomenklatury scalonej CN do towarów oraz symbole PKWiU z 2015 r. do usług.

Nowe stawki VAT

Nowa matryca zakłada też ujednolicenie stawek VAT i zmiany VAT na niektóre towary. Przykładowo, pieczywo i wyroby ciastkarskie będą objęte jedną stawką 5%, nie jak do tej pory stawkami 5, 8 lub 23%. Ujednolicony VAT wprowadzono także na przyprawy – 8%, zamiast 23% lub 5% zależnie od stopnia przetworzenia przypraw. VAT został obniżony na owoce tropikalne, cytrusowe i niektóre orzechy z 8% na 5%, a także na zupy, buliony, żywność dietetyczną i homogenizowaną – także z 8% na 5%. Mniejszy VAT wynoszący 5% jest także na produkty dla niemowląt i dzieci, także obniżony z 8%. Z kolei wzrost VAT-u nastąpi na drewno opałowe – z 8% na 23%, na homary, ośmiornice, kawior etc. – z 5% aż na 23% oraz na lód używanych do celów spożywczych – z 8% na 23%.

Źródło www.mala-firma.pl