Menu Zamknij

PODSUMOWANIE 4. EDYCJI KONGRESU 590

W Kongresie 590 uczestniczył Prezes Zarządu RIPH w Częstochowie
Andrzej Broniewski.

Ponad 7 tysięcy uczestników, ponad sto paneli i debat, 630 akredytowanych dziennikarzy i 147 partnerów biznesowych – tak w największym skrócie można podsumować 4. edycję Kongresu 590, który odbył się w dniach 7 i 8 października 2019 r. w Jasionce k. Rzeszowa. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który osobiście wspiera ideę Kongresu 590 od jego pierwszej edycji w 2016 roku. Stałym gościem w Jasionce jest także Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który właśnie w Rzeszowie trzy lata temu ogłosił stopniowe wprowadzanie ustaw, znoszących bariery rozwojowe dla polskich przedsiębiorstw, zwane zbiorczo Konstytucją dla Biznesu. 

W czasie tegorocznej edycji Kongresu 590 efekty Konstytucji dla Biznesu były przedmiotem jednej z licznych debat panelowych w sali plenarnej Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena. W bogatym i komplementarnym programie wydarzenia istotną część zajmowały zagadnienia związane tzw. rewolucją 4.0 – pierwszym światowym przełomem technologicznym, w którym Polska ma szanse odegrać istotną rolę. 

Organizatorzy wydarzenia zadbali, by wzorem lat ubiegłych nie zabrakło gości specjalnych cieszących się w świecie biznesu globalną renomą. W tym roku na głównej scenie Kongresu 590 wystąpili Bent Flyvbjerg, profesor Uniwersytetu w Oxfordzie, uznawany dziś za najwybitniejszego na świecie badacza dużych projektów inwestycyjnych oraz Robert Enslin, prezes Google Cloud Business Group i członek Zarządu Google, jeden z najbardziej znanych top-menedżerów w świecie IT. Kongres 590 odwiedzili także znaczący przedstawiciele środowisk biznesowych i politycznych w USA: prezes Republican Main Street Partnership Sarah Chamberlain, były sekretarz bezpieczeństwa narodowego USA i szef kancelarii Prezydenta Stanów Zjednoczonych generał John F. Kelly, były generał armii amerykańskiej, a obecnie prezes Spectrum Group George F. Close, dyrektor wykonawczy Spectrum Group Andrew Campbell oraz twórca Fundstrat Global Advisers Thomas J. Lee, uważany za jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych analityków w Stanach Zjednoczonych. 

Jednym z najbardziej podniosłych momentów Kongresu 590 jest tradycyjnie już zamykająca dzień pierwszy uroczysta gala, w czasie której Andrzej Duda wręcza Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP najlepszym polskim firmom. 

W tym roku nagrodę w kategorii „Lider MŚP” otrzymała firma Delta Zbigniew Różycki z Katowic, kategorię „Narodowy Sukces” wygrał gigant odzieżowy firma LPP, a „Międzynarodowy Sukces” Olimp Laboratories z Dębicy. W kategorii „Odpowiedzialny Biznes” zwycięzcą okazała się firma Marco z Gliwic, a Ochnik z Garwolina uznano za najlepszą w kategorii „Firma Rodzinna”. Kategorią dla podmiotów istniejących krócej niż 5 lat jest „StartupPL”, którą w tym roku wygrała Warsaw Genomics. Ostatnią, ale bardzo istotną kategorię stanowią „Badania i Rozwój”, w której uhonorowano Medical Inventi z Lublina. Prezydent Andrzej Duda tradycyjnie już przyznał nagrodę indywidualną, która podczas tegorocznego Kongresu 590 trafiła do rąk Czesława Langa, byłego znakomitego kolarza i twórcy sukcesu i marki wyścigu Tour de Pologne. 

Kongres 590 co roku przyciąga do podrzeszowskiej Jasionki coraz to większą liczbę uczestników, co świadczy o tym, że idea stworzenia przyjaznej przestrzeni do spotkania świata biznesu i administracji wpisała się w oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców. Jak ważną rolę pełnią biznesmeni, menedżerowie i pracownicy w procesie modernizacji gospodarczej kraju podkreślił w swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki– Będziemy dmuchać i chuchać na każdego polskiego, uczciwego przedsiębiorcę, na wszystkich polskich pracowników. Bo to jest droga do realizacji polskiego modelu państwa dobrobytu – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Po wystąpieniu premiera nastąpiła specjalna sesja plenarna „Wybieram 590” z udziałem szefa rządu i czołówki polskich menedżerów. O trudnościach we wchodzeniu na zagraniczne, a zwłaszcza zachodnie, rynki debatowali: prezes Zarządu Cedrob S.A. Andrzej Goździkowski, prezes Szynaka Meble Jan Szynaka, współzałożyciel i prezes FAKRO Ryszard Florek, prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, współzałożyciel Grupy Paradyż Stanisław Tępiński i dyrektor firmy Suempol Arkadiusz Jaworowski. Podczas dyskusji premier Mateusz Morawiecki przyznał, że doskonale zna mechanizmy, jakie stosują np. Niemcy, by chronić swój rodzimy rynek i rodzimych producentów przed konkurencją ze strony polskich wytwórców. – Przez inteligentne regulacje niemieckiego prawodawstwa, zwiększają się koszty produkcji polskich mebli – wyjaśnił premier Morawiecki. – Regulator niemiecki narzuca bowiem takie normy, że musimy się do nich dostosować. A to naprawdę dużo kosztuje. Podsumować to można znanym cytatem: Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Skoro tak mówi niemiecki regulator, to my będziemy na naszym rynku iść w jego ślady! – zapowiedział premier. Nazwa Kongresu 590 nawiązuje do pierwszych cyfr umieszczanych w kodach kreskowych, jakimi oznaczane są towary produkowane i dystrybuowane przez polskie firmy. Ideą wydarzenia jest wypracowywanie podczas paneli, debat, warsztatów i spotkań kuluarowych najlepszych rozwiązań, służących rozwojowi rodzimych podmiotów gospodarczych. Niezmiennie ta sama idea będzie przyświecała jubileuszowej – V edycji Kongresu 590, która odbędzie się w 2020 roku.