Menu Zamknij

SAMODZIELNIE WYGENERUJESZ ZAŚWIADCZENIE Z ZUS

Koniec z chodzeniem do ZUS po zaświadczenia – teraz można wygenerować je online, z domu. ZUS wprowadził usługę oferującą przedsiębiorcom możliwość wygenerowania samodzielnie raportu w wersji PDF albo XML i wysłania go na dobrowolny e-mail lub wydrukowania.

Instytucja, która otrzyma taki wygenerowany online raport, sprawdzi prawdziwość danych w wyszukiwarce uruchomionej przez ZUS.

Dla zarejestrowanych użytkowników

Z możliwości wygenerowania raportu z danymi o niezaleganiu ze składkami mogą skorzystać przedsiębiorcy mający indywidualnie konto na platformie ZUS. Nie będą oni musieli udawać się osobiście do urzędu po takie zaświadczenie. Prawdziwość danych pracownicy instytucji, którzy otrzymają takie zaświadczenie, potwierdzą w specjalnej wyszukiwarce – wystarczy, że podadzą unikatowy numer raportu, datę jego utworzenia oraz identyfikator płatnika składek, aby wyszukać plik, a podanie dodatkowych informacji pozwoli na otwarcie dokumentu i przeczytanie danych.

Jak wygenerować zaświadczenie?

Do samodzielnego wygenerowania zaświadczenia niezbędne jest zalogowanie się do konta na PUE ZUS. Następnie trzeba wejść w zakładkę „Płatnik” i w bocznym menu wybrać: „Moje dane – potwierdzenia” oraz kliknąć na przycisk „Utwórz nowy”. W następnym kroku jest opcja wybrania danych do potwierdzenia, zatwierdzenia ich oraz wygenerowania raportu albo w formie PDF albo XML. Zaświadczenie można wysłać od razu mailem jako załącznik zaszyfrowany hasłem. Każdy dokument jest potwierdzony pieczęcią elektroniczną ZUS.

Niedługo więcej opcji

Już niedługo na platformie PUE ZUS pojawią się kolejne nowe usługi takie jak: delegowanie pracowników formularzami A1 oraz inne w ramach rocznych rozliczeń składkowych.

Źródło: www.mala-firma.pl