Menu Zamknij

PROMOTORZY CZĘSTOCHOWY 2021

Szanowni Państwo,

podczas finału tegorocznych Dni Częstochowy poznaliśmy wyróżnionych za wkład w tworzenie dobrej marki miasta – to firma KUBARA Sp. z o.o. , która jest aktywnym członkiem Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie, dodatkowo wyróżnienia otrzymali artysta Jerzy Kędziora oraz dziennikarz Rafał Kuś.

Zwykle tytuły ,,Promotora Częstochowy” wręczane są podczas majowych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego – w tym roku jednak epidemia uniemożliwiła organizację tego wydarzenia. Dlatego wyróżnionych tym mianem poznaliśmy dopiero w ostatni weekend – podczas niedzielnej gali w Filharmonii Częstochowskiej, kończącej bardziej kameralne niż zwykle – także ze względów pandemicznych – Dni Częstochowy. Wyróżnienia wręczyli zastępca prezydenta miasta Jarosław Marszałek oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot.

Tytuł przyznawany jest osobom bądź instytucjom, które promują miasto, budują jego silną markę, podkreślają jego charakter i wyjątkowość – a zatem przyczyniają się do tego, że jest pozytywnie rozpoznawalne.

A oto sylwetki wyróżnionych w tym roku:


Jerzy KĘDZIORA – kategoria ,,kultura”


Artysta, rzeźbiarz, częstochowianin. Był uczniem i pedagogiem popularnego, częstochowskiego ,,Plastyka”. W 1972 roku otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W świecie sztuki znany jest szczególnie z niepowtarzalnych rzeźb balansujących, z którymi gościł na ważnych imprezach artystycznych od Tajpej i Singapuru oraz Abu Dhabi i Dubaju na Wschodzie poprzez metropolie europejskie po Nowy Jork, Miami i San Diego. Do prezentacji tych rzeźb zaprosiły artystę m.in. Biennale w Wenecji, Art Basel w Miami i Dubaju, Art Zuit w Amsterdamie, Art-show w Nowym Jorku, Monako, Tajpej, Palm Beach i San Diego. W Polsce ma kilka realizacji pomnikowych i balansjerów będących wyrazistymi akcentami wielu miejskich przestrzeni. Artysta był honorowany wieloma ważnymi nagrodami i wyróżnieniami. W roku 2015 Burmistrz Miami nadał mu honorowe obywatelstwo miasta i proklamował 27 lutego Dniem Jerzego Kędziory w tym mieście. Jest członkiem krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń twórczych: ZPAP, Sculpture Network, Kinetic Art Organization. Mieszka i pracuje w Poczesnej pod Częstochową.


Rafał KUŚ – kategoria ,,media”  


Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza) na kierunku filologia polska. Studiował także podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. W trakcie studiów współtworzył miesięcznik ,,Nadwarcie Częstochowskie”. Następnie pracował w ,,Życiu Częstochowskim” – na jego łamach promował lokalną kulturę i sport (prywatnie – jako wierny kibic Włókniarza Częstochowa). W 2010 roku przeniósł się do częstochowskiego oddziału ,,Dziennika Zachodniego”. Rok później dołączył do zespołu portalu wczestochowie.pl, z którym współpracuje do dziś. W swoich artykułach promuje Częstochowę w każdej dziedzinie życia – od spraw gospodarczych poprzez zdrowie, sport i kulturę. Wspiera wiedzą i doświadczeniem młodszych kolegów z portalu ,,Aktywna Częstochowa”.


KUBARA Sp. z o.o.  – kategoria ,,biznes”  


Firma rodzinna z dwupokoleniową tradycją i pasją tworzenia zdrowej żywności. Spółka znana jest z wprowadzenia na rynek produktów linii ,,Dobra Kaloria” i ,,Amarello”.  Właśnie realizowana jest jej nowa inwestycja – budowa zakładu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie Częstochowy, prowadzona zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.  

Na zdjęciach: uroczystość wręczenia wyróżnień ,,Promotor Częstochowy” w Filharmonii Częstochowskiej 29 sierpnia 2021

Źródło: www.czestochowa.pl