Menu Zamknij

PRZYGOTUJ SIĘ DO BREXITU

Szanowny Przedsiębiorco!
Prowadzisz wymianę handlową z Wielką Brytanią?
Świadczysz usługi na rzecz podmiotów brytyjskich?
Zamierzasz kontynuować je po brexicie?
! PRZYGOTUJ SIĘ DO BREXITU !
Zbliża się termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo wyjścia bez umowy z końcem października br. jest bardzo wysokie.


Czy na pewno zrobiłeś wszystko, aby zminimalizować negatywne skutki dla swojej firmy? Wykorzystaj najbliższe tygodnie na przygotowanie się do bezumownego brexitu!
Przetestuj stan swojego przygotowania do konsekwencji brexitu za pomocą tzw. checklisty (link).
Pamiętaj, że:
1) mogą wystąpić zakłócenia oraz zostaną nałożone dodatkowe wymogi i obciążenia. Z dniem 1 listopada 2019 r. Wielka Brytania przestanie być państwem unijnym ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wyjście bez umowy nie zakłada okresów przejściowych.
2) zasady handlu z Wielką Brytanią będą takie jak z innymi krajami spoza Unii Europejskiej. Zapoznaj się z formalnościami celnymi, jakie będą obowiązywać po brexicie.
3) musisz zadbać o to, by Twoi pracownicy podróżujący do Wielkiej Brytanii posiadali ważne dokumenty podróży. Rekomendujemy posiadanie paszportu oraz certyfikatu Zielonej Karty!
4) jeżeli zamierzasz kontynuować prowadzenie wymiany handlowej z Wielką Brytanią, musisz przede wszystkim posiadać europejski numer EORI (https://puesc.gov.pl/eori) – wystąp o jego nadanie. Bez tego numeru nie będzie możliwe dokonywanie zgłoszeń celnych w Unii Europejskiej. Jeżeli będziesz dokonywał importu do Wielkiej Brytanii lub eksportu z Wielkiej Brytanii lub realizował operacje tranzytowe z tego kraju, to musisz posiadać również brytyjski numer EORI, żeby móc złożyć zgłoszenie celne w Wielkiej Brytanii. Wystąp o jego nadanie (https://www.gov.uk/eori).

Zapoznaj się z odpowiedziami na główne pytania zadawane przez przedsiębiorców w związku z brexitem w kwestiach celnych.
Śledź informacje francuskich służb celnych w zakresie przygotowań do tzw. inteligentnej granicy (link), ulotka informacyjna w języku polskim oraz strony holenderskiej w zakresie wymaganych procedur portowych (link).
Wejdź na stronę www.brexit.gov.pl

A także sprawdź jak będzie wyglądało podróżowanie między Wielką Brytanią a Polską w przypadku braku porozumienia o brexicie:
www.riph.czest.pl/images/BREXIT.pdf