Menu Zamknij

WEDŁUG PRZEDSIĘBIORCÓW TO NIE INFLACJA ZABIJA BIZNES, A ZŁE PRZEPISY

Nowy Ład ma już za sobą kilkanaście miesięcy. W tym czasie zdążył wypracować sobie negatywny wizerunek. Trudno jednak jest się temu dziwić, gdy przytłaczająca większość przedsiębiorców ocenia, że nowe przepisy nie są korzystne dla przedsiębiorców.

Norstat przeprowadził sondaż dla INNPoland, z którego wynika, że polscy przedsiębiorcy tracą na zmianie w przepisach, a miało być korzystniej. Największym problemem jest składka zdrowotna, która w najniższej wersji wynosi 270 zł (dla podatników na skali) i 400 zł na ryczałcie. Z sondażu wynika, że wprowadzone zmiany nie są absolutnie korzystne dla prowadzenia biznesu.

80% przedsiębiorców negatywnie ocenia zmiany przepisów

Przedsiębiorcy jeszcze gorzej oceniają Polski Ład niż pozostali. W ich przypadku aż 80% ankietowanych uważa, że przepisy są po prostu złe. I to wcale nie inflacja powoduje, że biznes kuleje, a Nowy Ład.

75% badanych wybrnęło z trudnej sytuacji na rynku, związanej z inflacją. Natomiast 25% wprowadziło zmiany. Wymusiła je wysoka inflacja.

Największy problem: składka zdrowotna

Z sondażu wynika, że przedsiębiorcy są najbardziej stratni na składce zdrowotnej. Blisko 70% ankietowanych przedsiębiorców jednoznacznie stwierdziło, że zmiana przepisów dotycząca składki zdrowotnej nie jest korzystna. Tylko nieco ponad 15% udzieliło odpowiedzi, że zmiana jest dla nich opłacalna. Tyle samo stwierdziło, że nie wie, czy wyszło im to na korzyść czy nie.

Polski Ład nie poprawił sytuacji finansowej Polaków

Ponad 65% ankietowanych na pytanie, czy Nowy Ład poprawił ich sytuację finansową, odpowiedziało, że nie. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło tylko 13% ankietowanych. Poza tym Nowy Ład nie tylko obciążył przedsiębiorców, ale też wprowadził mnóstwo wątpliwości i zamieszania.

Rozliczenie składki zdrowotnej już w maju. To również czas, w którym przedsiębiorcy mogą jeszcze mocniej odczuć skutki zmian, jeśli konieczna będzie dopłata.

Źródło: www.mala-firma.pl