Menu Zamknij

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W MISJI GOSPODARCZEJ DO KRAJÓW AFRYKI PÓŁNOCNEJ

Szanowni Państwo,
Krajowa Izba Gospodarcza w ramach realizacji wydarzeń promocyjnych na rynkach Afryki Północnej zaprasza Państwa do udziału w misji gospodarczej do Algierii i Tunezji w dniach 18-24 maja 2024.

Celem misji jest prezentacja polskiej oferty eksportowej i inwestycyjnej oraz nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami biznesowymi na tych rynkach oraz w sąsiedniej Libii , gdzie z lokalnymi instytucjami i przedsiębiorcami współpracują nasi tunezyjscy partnerzy.

Algieria, dzięki swojemu położeniu w centralnej części Afryki Północnej, jest bramą pozwalającą na swobodny dostęp do innych krajów całego regionu i dąży do zwiększenia eksportu na rynki państw afrykańskich. Algieria, dzięki zasobom naturalnym, należy jednocześnie do grona najbogatszych krajów kontynentu posiadając 10 największe na świecie złoża gazu i pozostaje w czołówce pozaunijnych eksporterów do UE. Biorąc także pod uwagę bogate złoża ropy naftowej i ambitne projekty produkcji „zielonego” wodoru z OZE, a także geograficzną bliskość Europy, kraj ten naturalnie staje się jej ważnym partnerem w zakresie zmniejszania zależności energetycznej.

Wśród najbardziej perspektywicznych obszarów polsko-algierskiej współpracy gospodarczej możemy wskazać sektor technologii rolniczych oraz rolno-spożywczych. Algieria poszukuje rozwiązań w branży energetycznej, bankowości, budownictwie przemysłowym, zielonych technologii oraz wodorowej. Realizacja wspólnych projektów dla polskich firm w Algierii wydaje się możliwa również w branży chemicznej, rafineryjnej i paliw syntetycznych, a także motoryzacyjnej.

Wymiana handlowa Polski z Tunezją utrzymuje się w stabilnym trendzie wzrostowym i opiera się w dużej mierze na kooperacji zakładów; wiele fabryk tunezyjskich jest podwykonawcami polskich przedsiębiorstw. Możliwości zwiększenia polskiego eksportu istnieją zwłaszcza w branży wyrobów przemysłu chemicznego, gumowego, szklarskiego, papierniczego, hutnictwa żelaza i stali, szerokiej gamy narzędzi i urządzeń pomiarowych, sprzętu wiertniczego oraz sprzętu do budowy oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody, dostaw pomp, rur, zaworów i innych elementów dla budownictwa, artykułów spożywczych, sprzętu rybackiego, jak również eksportu usług w tych dziedzinach. Zwiększa się także zapotrzebowanie na urządzenia i nowe technologie w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym.

Partnerami wydarzenia jest Ambasada RP w Algierze i Ambasada i RP w Tunisie . Program misji przewiduje m.in. udział w Polsko-Algierskim Forum Biznesu Algierze oraz Polsko-Tunezyjskim Forum w Tunisie i Forum Biznesu w Sousee, jak również udział w spotkaniach indywidualnych z wyselekcjonowanymi partnerami zgodnie z zainteresowaniem polskich firm uczestniczących w misji.

W ramach programu misji zostaną zorganizowane ponadto spotkania informacyjno-networkingowe z lokalnymi organizacjami wsparcia biznesu i ekspertami gospodarczymi oraz – dla zainteresowanych – rozmowy podczas MT SIPSA FILAHA AGROFOOD’2024 w Algierze https://www.sipsa-filaha.com i MT CARTAGE-EXPO’2024 w Tunisie https://carthage-expobatiment.com.tn

Zainteresowanych udziałem w misji do Algierii i Tunezji prosimy o wstępną deklarację poprzez wypełnienie formularza zgłoszenia do dnia 15 marca br celem przekazania dalszych szczegółowych informacji.
Kontakt
Agnieszka Salamończyk,
Z-ca Dyrektora, Biuro Współpracy z Zagranicą,
+48 22 630 97 73
asalamonczyk@kig.pl Elżbieta Wojtas,
Główny Specjalista, Biuro Współpracy z Zagranicą,
+48 22 630 97 52
ewojtas@kig.pl