Menu Zamknij

ZMIANY W OBLICZANIU SKŁADKI ZDROWOTNEJ OD MARCA. DOTYCZĄ REMANENTU I PRZYCHODÓW WYŁĄCZONYCH Z OPODATKOWANIA

9 lutego br. sejm przyjął zmianę do Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Zmiany dotyczą ustalenia wysokości dochodu w celu obliczenia składki zdrowotnej. Dochód ma być zbliżony do dochodu z PIT-u. Będzie uwzględniał różnice remanentowe oraz nie będzie obejmował większości przychodów zwolnionych z PIT. Kolejna zmiana dotyczy sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb rocznego rozliczenia PIT były amortyzowane przed rokiem 2022.

Rozwiązanie to ma być korzystniejsze dla przedsiębiorców. O takie zmiany wnioskowali właściciele firm.

Dochód zbliżony do PIT- o co chodzi?

Ustalenie wysokości dochodów w celu obliczenia składki zdrowotnej będzie możliwe z ujęciem różnic remanentowych. Będą je mogli uwzględnić również przedsiębiorcy do obliczania miesięcznej składki zdrowotnej, którzy robią remanent w trakcie roku. Przedsiębiorcy będą mogli uwzględnić remanent sporządzony 1 stycznia 2022 roku- czyli ten, w którym są między innymi towary kupione w ubiegłym roku.

Kolejna istotna kwestia, gdy remanent końcowy wyjdzie wyższy od początkowego, to przedsiębiorca w 2022 roku nie będzie musiał zwiększyć dochodu, by obliczyć składkę zdrowotną.

Wyłączone przychody wolne od PIT

Opublikowane przez Ministerstwo Finansów zmiany dotyczą również przychodów zwolnionych z podatku. Przy obliczenia składki zdrowotnej z przychodów wyłączone zostaną te, które nie rodzą obowiązku zapłacenia podatku dochodowego. Chodzi tu o przychody zwolnione z podatku w szerokim rozumieniu. Są to te, które wskazuje ustawa PIT, ale też inne przepisy, jak rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku.

Chodzi o to, by obliczany dochód, który będzie służył wyliczaniu składki zdrowotnej, był zbliżony do dochodu wykazywanego w rocznym zeznaniu podatkowym.

Środki trwałe

Ministerstwo Finansów podaje w komunikacie, że zmiany dotyczą również środków trwałych. Chodzi o takie środki trwałe, które na potrzeby PIT były amortyzowane przed obecnym rokiem, czyli 2022. Wiceminister finansów Artur Soboń dodał, że zmiany mają na celu ułatwienie przedsiębiorcom obliczania składki zdrowotnej każdego miesiąca.

Dochód zbliżony do PIT faktycznie może być korzystnym rozwiązaniem, ale z pewnością kolejne zmiany rodzą kolejne pytania i wątpliwości. A do obliczenia składki zdrowotnej na nowych zasadach pozostało już niewiele czasu.

Źródło: www.mala-firma.pl