Menu Zamknij

ZUS WYŚLE INFORMACJE O SKŁADKACH WPŁACONYCH W 2020

ZUS rozpoczyna pod koniec tego tygodnia wysyłanie informacji do płatników z podsumowaniem składek uiszczonych w roku 2020 na indywidualny numer rachunku składkowego.

W tym roku kilka milionów płatników otrzyma dane dotyczące salda oraz rozliczenie wpłat głównie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS.

Nadpłata czy niedopłata?

Informacja o saldzie pozwoli przedsiębiorcy dowiedzieć się, czy ma konto rozliczone na zero, czy może występuje nadpłata lub niedopłata. W przypadku nieznacznej niedopłaty, można ją uregulować, doliczając ją do kolejnych rozliczeń składek. Można także wnioskować o rozłożenie niedopłaty na raty, jeśli płatnik nie jest w stanie uiścić jej jednorazowo. Ponadto w przypadku niedopłat, przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy nie należą się odsetki za zwłokę – do ich wyliczenia służy kalkulator na stronie ZUS. Nadpłatę można odjąć od kolejnych należnych składek i zapłacić mniejszą kwotę, lub jeśli jest to duża kwota przekraczająca wysokość uiszczanych składek, to wystąpić z wnioskiem o jej zwrot. Ponadto, z informacji przekazanych przez ZUS płatnicy regulujący zadłużenie w systemie ratalnym dowiedzą się, jaka suma pozostało im jeszcze do spłaty.

Źródło: www.mala-firma.pl