Menu Zamknij

ZMIANY W ZASADACH POBORU ZALICZEK PIT OD 1 LIPCA 2022 ROKU

Szanowni Państwo.
Nowelizacja przepisów wprowadzonych Polskim Ładem, która ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku wprowadzi zmianę w zasadach poboru zaliczek na podatek dochodowy PIT. Jakie dokładne zmiany zostaną wprowadzone oraz kogo będą dotyczyć.

Zaliczki na podatek dochodowy w 2022 roku.

Od 1 lipca 2022 roku zmianie mają podlegać między innymi zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy. Zmiany te obejmować będą kwotę zmniejszającą podatek, która występuje w skali podatkowej. Na chwilę obecną jest to kwota 5100 złotych, natomiast na mocy obniżenia stawki PIT do 12 proc. wyniesie 3600 złotych. Warto zwrócić uwagę, że kwota zmniejszająca podatek generuje kwotę wolną od podatku.

Kto skorzysta na zamianach?

Najkorzystniejsze zmiany będą dla tych osób, które zarabiają co miesiąc od 10 do 12 tysięcy złotych brutto. Z kolei pracownicy, zarabiający w przedziale od 3 do 8 tys. złotych miesięcznie odczują jedynie niewielki zysk.

Warto również podkreślić, że zmiany w zaliczkach to nie jedyne planowane zmiany. W ramach nowelizacji zaproponowano również, żeby podatnik mógł upoważnić maksymalnie 3 płatników – w tym zleceniodawców – do stosowania odliczenia w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, wskazując kwotę do odliczenia która wynosi 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty obniżającej podatek.

Źródło: www.bizin.pl